Pojmy

Nevíte si rady s některými pojmy, které jsou vidět všude na internetu. Od toho je zde náš slovník pojmů, které je dobré znát pokud se chcete pohybovat v oblasti tvorby v digitálním prostoru.

Vývoj webů, eshopů a aplikací

Zkratka
Název
Popisek
SEO
Search Engine Optimalization
Jedná se o optimalizace různých částí webu, tak aby je vyhledávače (např. Google nebo Seznam) umístili výše i bez použití reklamy.
-
Backend
Část webu, webové aplikace, e-shopu nebo i aplikace, kde se děje všechna "magie" od ukládání dat až po odesílání newsletterů.
-
Frontend
Část webu, webové aplikace, e-shopu nebo i aplikace, kterou může návštěvník/uživatel vidět.
-
Klíčové slovo
Tento pojem není svázán pouze s nastavením reklam. Ale také s webovým vývojem. Klíčová slova, totiž ovlivňují SEO 
-
Favicon
Jedná se o obrázek, který se ukazuje vedle názvu stránky v záložce webu. Většinou se ukazuje ve formátu .ico nebo častěji ve formátu .png
CMS
Content Management System
Systém na správu obsahu webu. My využíváme pro většinu webů CMS WordPress.
-
Plugin
Jedná se o část většinou backendu, která se "připojí" ke stávajícímu webu a tím ho rozšíří o dané funkcionality, které daný plugin nabízí.
-
Framework
Jedná se o část kódu, který pomáhat produkovat náš kód, který je díky tomu většinou bezpečnější, nabízí rozšířené funkcionality apod.
DB
Databáze
Jedná se o datové uložiště, které se používá při tvorbách webů, e-shopů či aplikací.
-
Sitemap
Jedná se o webovou stránku ve formátu XML, který říká vyhledávacím robotům (Google, Seznam, Yahoo, ...), které stránky v rámci webu může najít.
-
Server
Jedná se v zásadě o počítač jako máte i Vy. Akorát běží 24 hodin denně a je většinou přístupný na internetu. Běžně se za jeho provoz platí měsíční nebo roční poplatek. Tento poplatek většinou zahrnuje samotný provoz (elektřina, připojení k internetu atd.), ale i výměnu rozbitých komponentů a jeho zabezpečení.
-
Webhosting
Jedná se v zásadě o typ serveru, který je ale pouze určen pro provoz webové stránky/eshopu. Většinou je také postavený a optimalizovaný pro konkrétní software jako je Wordpress, či jiné.
Většinou je výrazně levnější, ale také má méně možných nastavení.
-
Doména
Název Vaší webové stránky, kterou lze vyhledat na internetu. Příkladem můžeme  digitalwish.cz, 

Grafika a tisk

Zkratka
Název
Popisek
PDF
Portable Document Format
PDF je formát vyvinutý tak, aby se na jakémkoliv zařízení zobrazoval pokaždé stejně. V tisku se využívá tzv. tiskové PDF, které nese veškerá potřebná data pro tisk, např. ořezové značky nebo škálu barev v tiskovině.
-
Spadávka
Spadávka (tisk na spad) je několika milimetrový přesah tiskoviny (max 5mm, v praxi spíše 3mm) přes čistý formát. Využívá se, protože ořez v dokončovacím zpracování není nikdy 100% přesný, a proto když např. fotografie přesahuje třeba již zmíněné 3mm přes čistý formát, tak se zabrání vzniku nežádoucího bílého proužku po ořezu na okraji tiskoviny.
-
Vektorová grafika
Vektorová grafika je složena z bodů, přímek a geometrických útvarů. Nejčastěji se využívá například pro návrh loga nebo pro ilustrace, využití má ale mnohem širší. Nejčastější software pro vektorovou grafiku je Adobe Illustrator, softwaru pro vektor je ale více třeba Corel Draw nebo Afinity Designer.
Jednou z hlavních výhod tohoto typu grafiky je, že se může libovolně deformovat a zvětšovat a nedochází ke ztrátě kvality.
-
Rastrová grafika
Rastrová nebo taky bitmapová grafika je obraz jehož barevnost a kontrast definují obrazové body - pixely. Nejčastěji se jedná o fotografie nebo rastrovanou vektorovou grafiku. Bitmapa narozdíl od vektorové grafiky není bezztrátová a po deformaci nebo zvětšení dochází ke ztrátě kvality, která je dána počtem pixelů v obraze.
Software používaný pro práci s bitmapovou grafikou je např. Adobe Photoshop nebo Afinity Photo.
-
Adobe programy
Adobe je společnost, která už poměrně dlouho na trhu nabízí širokou škálu editačních programů. Nejznámější z nich jsou Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign, Premiere Pro a After Effects.
JPEG
Joint Photographic Experts Group
Jeden z nejvíce rozšířených formátů souboru, nejčastěji se využívá pro již upravené fotografie.
TIFF
Tag Image File Format
Složitější formát pro ukládání snímků pro tisk.
RAW
Raw, surová data
RAW je surový nebo také nezpracovaný soubor vytvořen fotoaparátem, nese například oproti Jpg všechny informace o snímku, a proto se s ním dají editovat fotky na profesionální úrovni.
PNG
Portable Network Graphics
Do PNG se exportuje grafika využívaná v aplikacích nebo webech. Tento formát není vůbec vhodný pro tisk.
SVG
Scalable Vector Graphics
Základní formát vyvinutý pro vektorovou grafiku.
PSD
Photoshop dokument
Dokument obsahující veškeré vrstvy a úpravy fotky nebo grafiky tvořené ve Photoshopu. 
Ai
Illustrator dokument
Dokument obsahující všechna pracovní data z aplikace Adobe Illustrator. 
InD
InDesign dokument
Dokument obsahující textovou úpravu a  vazby s PSD a Ai dokumenty.
-
Ofset
Jedná se o nejpoužívanější tiskovou techniku pro tisk novin, časopisů, plakátů, letáků, brožur a spousty dalších.
-
Flexotisk
Toto je technika zaměřující se na potok obalů a etiket.
-
Sítotisk
Tato technika se zaměřuje na potisk textilu, tedy nejvíce oblečení.
-
Tamponový tisk
Tamponem se nejvíce potiskují reklamní předměty, např. tužky, hrnky, propisky, zapalovače, ale také léky nebo tlačítka na klávesnici.
-
Digitální tisk
Digitální tisk nebo také jen digitál je velice rozšířená tisková technika, kterou se dají tisknout tiskoviny již od jednoho kusu.
-
RGB
Barevný model skládající se ze tří základních barev, tedy červené, zelené a modré. Při práci s RGB dochází k získávání všech možných barev mícháním těchto tří, které dohromady tvoří bílé světlo.
-
CMYK
Model využívaný pro tisk, tedy azurová, purpurová, žlutá a kontrastní černá.
-
CIE LAB
Barevný prostor, který není závislí na konkrétním zařízení. Oproti RGB, kdy dochází k míchaní tří barev LAB funguje na třech osách.

Reklama

Zkratka
Název
Popisek
-
Newsletter
Jedná se o většinou email s novinkami dané společnosti nebo produktu. Může se také, ale jednat i o propagaci blogu atd.

Máte zájem?

Naše firma Digital Wish s.r.o., IČO 08269581 se digitálními službami našim klientům zabýváme od roku 2019. Od té doby jsme měli tu možnost pomoci desítkám klientů v různých oborech.
Jdeme na to
Velké bílé logo
Digital Wish s.r.o.
IČO: 08269581
Vytvořeno v roce 2022
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram